Галија

Још као тинејџер под јаким утицајем хипи покрета, Ненад Милосављевић (роден 1954. године у Нишу), почиње да се бави музиком. Пратећи се на акустичној гитари и усној хармоници по нишким парковима и лети на мору, пријатељима свира тадашње хитове. Први јавни наступ имао је 1975. године у време Нишких филмских сусрета на Вечери поезије и музике. Изводи своје песме, али и репертоар Хосе Фелисијана. Следеће године, у оквиру Вечери слободних форми наступа на Омладинском фестивалу у Суботици. Затим учествује на Београдском пролећу и почиње да пише музику за позоришне представе. Добија понуду да за аматерско позориште Трећа половина компонује музику која би се уживо изводила током представе. Са члановима групе Два лустера договара да раде заједно, а затим уз њихову пратњу 11. априла 1977. године организује солистички концерт у Народном позоришту.
Убрзо почињу да раде као група Галија, и назвали су се по имену кафане у којој су се састајали. Групу поред Ненада Милосављевича чине Горан Љубисављевић - гитара, Предраг Бранковић - бас, Ненад Танчић - бубњеви и Братислав Стаменковић - клавијатуре. Танчич убрзо одлази у војску, а на његово место долази Бобан Петровић, један од ретких сталних чланова групе у будућности. На Гитаријади у Зајечару 1978. године побеђују са новим клавијатуристом Зораном Станковићем. Неколико месеци касније учествују и на Омладинском фестивалу у Суботици. Тада клавијатуре већ свира Љубодраг Вукадиновић. На турнеји састава Смак свирају као предгрупа. Крајем 1978. године наступају на БООМ фестивалу у Новом Саду. Деби албум снимају 1979. године са новим сталним чланом, Предрагом Милосављевићем, Ненадовим братом. Он пева пратеће вокале и задужен је за текстове. Албум "Прва пловидба" доноси им и прве хитове: "Авантуриста", "Госпи" и "Децимен".
После наступа на "Роцк спектаклу '79" који је на стадиону ЈНА организовало Бијело дугме, од групе се опраштају Горан Љубисављевић, Предраг Бранковић и Љубодраг Вукадиновић. Нови чланови постају басиста Зоран Радосављевић, гитариста Душан Радивојевић и клавијатуриста Небојша Марковић, али се промене ту не заустављају. Албум "Друга пловидба" снимају са продуцентом Златком Манојловићем, музику ради Ненад, текстове Предраг, а песма "У сутон" компонована је на стихове Добрише Цесарића. На Сплитском фестивалу 1980. године на фудбалском стадиону "Хајдука" наступају у оквиру роцк вечери са још тринаест група. У то време постижу велики успех у Босни, а и у даљем току каријере ту ће имати највернију публику. Све до почетка рата, наравно. Те 1980. године у ЈНА одлази Бобан Павловић, а мења га Зоран Стаменковић (еx Кербер). Истог лета почињу да свирају у феријалном насељу у Макарској где че бити редовна појава у следећим сезонама.
Албум "Ипак верујем у себе" доноси нове хитове "Још увек сањам" и "Бурна пијана ноћ". Почетком 1982. године у групу се врача бубњар Бобан Павловић и као предгрупа наступају на концерту Џоа Кокера (Јое Цоцкер) у хали Пионир. Самостални концерт држе на Ташмајдану 10. јуна 1983. године са предгрупама Потоп и Кербер. Лидер земунске јазз роцк групе Потоп, клавијатуриста Саша Локнер, убрзо постаје члан Галије. Октобра исте године, у Манчестеру, са продуцентом Гордоном Роулијем (Гордон Роwлеy) снимају албум "Без наглих скокова". Материјал је миксован у Калифорнији. Плоча не доноси ниједан хит, а песму "Ти ме својом хладноћом не кушај" компоновали су на стихове Сергеја Јесењина. Крајем 1983. године добијају занимљиво признање из Сплита. У оквиру анкете за истраживање омладинског туризма, проглашени су "најбољим живим догадајем на обали". У родном Нишу, започињу редовне недељне концерте у Музичком клубу 81 на којима свирају обраде светских стандарда.
Саша Локнер одлази код Бајаге и Инструктора, а клавијатуре краће време свира Александар Ралев. У то време им стиже гитариста Жан Жак Роскам, пореклом из Заира, иначе Белгијанац. Будући да се Роскам оженио девојком из села крај Макарске, преселио се у Југославију и током лета се упознао са члановима Галије. Роскам је од 1984. године свирао у групи Д Боyс, а 1986. године прелази у Галију и са њима снима албум "Дигни руку". На плочи се нашла његова песма "Wинтер'с Цоминг" за коју је текст написала певачица Дани Клаин из групе Ваyа Цон Диос. Продуцент плоче је Ненад Стефанович Јапанац, а гостују Саша Локнер, трубач Горан Грбић, саксофониста Ненад Петровић и Бобана Стојковић која је певала пратеће вокале.
Сасвим нови курс Галија преузима на плочи "Далеко је Сунце" са новим сарадницима клавијатуристом и флаутистом Батом Златковићем и Радоманом Кањевцем који је групи донео другачије идеје и текстове. Златковић је дипломирао на Музичкој академији у Сарајеву, одсек флаута. Галија му је била први професионални састав. Кањевац, новинар ИИ програма Радио Београда, први пут се у Галији огледао као аутор текстова за групу, а донео је план о објављивању трилогије која би се бавила стварношћу земље у неминовној транзицији. Албум "Далеко је Сунце" продуцира Душан Петровић - Шане, а гости су Корнелије Ковач, Саша Локнер, Ненад Стефановић, оркестар Фејата Сејдића, Ивица Вдовић ВД и многи други. У насловима песама као и саме плоче, налазе се цитати преузети од Добрице Ћосића, Вима Вендерса, Бранка Ћопића, Иве Андрића, Лазе Лазаревића и Алексе Шантића. Бата Златковић се потписује као аутор ударних песама "Да ли си спавала", "Ми знамо судбу" где је и коаутор текста. Ту су и добро прихваћени "Интимни односи", "Орлови рано лете", "Као и обично". Песма "Зебре и бизони" у оригиналу је требало да се зове "Бриони", али будући да је задирала у енигму Тито, једино се текст за њу не налази на омоту.
После ове плоче, групу напушта дугогодишњи члан Зоран Радосављевић, а долази басиста Предраг Милановић са којим 1989. године снимају "Корак до слободе". Аутори музике су Ненад, Бата и Роскам, аутор текстова Кањевац, а продуцент Саша Хабић. Уводну и завршну тему на плочи компоновао је Златковић, а одсвирали су је трубач Бобан Марковић из Владичиног Хана и сам Златковић на флаути. У песми "Слобода" са Ненадом Милосављевићем пева Горан Шепа из нишке групе Кербер. Кључне песме, "На твојим уснама", "Копаоник" и "Слобода", опет компонује Златковић, а сигурни адути су "Корак до слободе", "Кад ме погледаш" (обе В. Милосављевић) и "Насмеши се". Роскамов лежеран реггае у "Љубавној песми" употпуњен је ироничним текстом на све актуелнију тему - национализам. Те 1989. године награду за роцк композитора године на фестивалу МЕСАМ добија Ненад Милосављевић. У Галију долази нови басиста, Београђанин Душан Караџић. Почетком 1990. године са групама Рибља чорба, Валентино, Викторија, Бајага и инструктори учествују на тродневним концертима у Темишвару. Исте године објављују албум највећих хитова "Још увек сањам" за који су неке од старијих песама поново снимљене.
У време првих вишестраначких избора у Југославији, припремају макси сингл, предизборну плочу на којој је требало да се појаве песме "Он је исти као он", "Ти си моја једина Партија", "После свега" и "Комуниста" (гостујући вокал Шабан Бајрамовић). Али до реализације плоче, из нејасних политичких разлога, никада није дошло. Албумом "Историја, ти и ја" 1991 . године завршавају трилогију. Продукцију је радио Никша Братош (Валентино), плоча је снимана у Титограду, а миксована у Загребу. Као гости појављују се фрулаш Бора Дугић, Саша Локнер, басиста Славиша Павловић - Стенли и ансамбл Ренесанс. Са плоче се издвајају песме "Трава", "Скадарска", "Трубе" и "Сети се маја". Јуна исте године свирају као предгрупа на концерту Боба Дилена у Земуну. Августа последњи пут свирају у Сарајеву. Због нарасле напетости у земљи, Жан Жак Роскам напушта групу и враћа се у Белгију. Њега мења Београђанин Драгутин Јаковљевић. Са новом поставом објављују ЦД "Ни рат, ни мир" на коме је избор песама из трилогије уз два нова снимка - "Православље" и "На Дрини ћуприја". Те две песме објављене су и на промо синглу који је дељен публици на њиховом концерту у Сава центру децембра 1991. године. На том наступу су им се придружили оркестар Фејата Сејдића, хор флаута, камерни хор Свети Ђорђе и пијаниста Милош Петровић. Годину дана касније опет организују велики концерт у Сава центру поводом стогодишњице Српске књижевне задруге. Снимају покион - сингл са обрадама песама "Ми нисмо сами" групе Филм и "Сањам" Индекса. На концерту се као гошћа, после много година анонимности, појављује Оливера Катарина.
Почетком 1993. године групу напушта Бата Златковић који се повлачи из музике све до 1996. када за ПГП РТС објављује плочу "А бе да бе". Нови клавијатуриста Галије је Оливер Јездић, а нови басиста Братислав Милошевић. Са њима на Кипру 1994. године снимају дупли албум "Караван" у продукцији Саше Хабића. Као аутор текстова поново се потписује и Предраг Милосављевић, а Кањевац после ове плоче прекида сарадњу са Галијом. Као гост на акустичној гитари свира Драган Јовановић (Генерација 5). Плоча доноси осамнаест песама од којих су "Петлови" обрада изворне народне. Током лета плочу промовишу серијом бесплатних концерата на отвореном простору. У оквиру тога држе концерт у парку код Скупштине Београда. У пролече 1996. године објављују албум "13" на коме су поред текстова Предрага Милосављевића и стихови песника Бранка Радичевића, Стевана Раичковића и Петра Пајића. Лета 1997. године група објављује још једну компилацију "Вечита пловидба" и снима ЦД "Волети, волети".
0 групи Галија објављена је истоимена књига коју је написао Милан Керковић, новинар из Ниша, као и књига текстова са плоча. Уз рад са групом, Ненад Милосавијевић паралелно компонује позоришну музику. Током свих ових година опремио је преко шездесет представа за које је добио шест награда. Радоман Кањевац је објавио књигу поезије "Отворено писмо" (Прометеј 1995) и "Речи за певање" (СКЦ 1995) у којој су текстови песама са плоча Галије, а на његове текстове песме су снимали YУ група и Викторија.
Дискографија:
"Прва пловидба" (ПГП РТБ 1979)
"Друга пловидба" (ПГП РТБ 1980)
"Ипак верујем у себе" (ПГП РТБ 1982)
"Без наглих скокова" (ПГП РТБ 1984)
"Дигни руку" (ПГП РТБ 1986)
"Далеко је Сунце" (ПГП РТБ 1988)
"Корак до слободе" (ПГП РТБ 1989)
"Још увек сањам (Највећи хитови)" (ПГП РТБ 1990)
"Историја ти и ја" (ПГП РТБ 1991)
"Ни рат ни мир (Одломци из трилогије)" (ПГП РТБ 1991)
"Караван" (ПГП РТС 1994. дупли)
"13" (ПГП РТС 1996)
"Вечита пловидба" (ПГП РТС / Раглас 1997. компилација)
"Волети, волети" (ПГП РТС 1997)
''Ја јесам одавде (Узиво)'' (ПГП РТС 1998)
''Јужњачка утеха'' (ПГП РТС 1999)
''Добро јутро то сам ја'' (ПГП РТС 2005)
Почетна страна
Нема коментара:
Постави коментар